Ocena wątku:
  • 6 głosów - średnia: 2.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MASTERING - przygotowanie materiału do masteringu
#1
Jak należy przygotować materiał do masteringu?
Kiedy przygotowujesz swój materiał do masteringu powinieneś przestrzegać pewnych reguł, które powinny być stosowane po to, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty dźwiękowe, ważne dla Twojej płyty.


1 Kiedy wykonujesz miksy końcowe, rozdzielczość 24-bit nagrana na CD-ROM daje najpewniejsze, wolne od błędów rezultaty. Jakość zmiksowania z rozdzielczością 16 bit 44100 khz (jakość CD) jest wprawdzie zadowalająca, ale w celu osiągnięcia optymalnych rezultatów pożądana jest wyższa częstotliwość próbkowania i rozdzielczość bitowa. Cyfrowe zgrania o rozdzielczościach bitowych do 32-bit I częstotliwościach próbkowania są również akceptowane, wystarczy jednak dobrze zgrany miks z rozdzielczością 24 bit.

2 Upewnij się, że wszystkie miksy są dokładnie opisane i zawierają wszelkie potrzebne notatki na temat specjalnych wersji, wyciszeń i kolejności utworów, oraz ewentualnych specjalnych życzeń, na przykład wyciągnięcia sola gitarowego, syntezatora, wokalu itp.

Uwagi na temat kompresji w miksie:
Problem nadmiernej kompresji w nagraniach staje się ostatnio coraz większy. Warto pamiętać, że kompresja jest czymś, co łatwo jest dodać, nie tak łatwo jednak odwrócić jej negatywne skutki! Dlatego kompresję i poziom końcowy nagrania (limiter) znacznie lepiej jest zostawić specjaliście. Jeśli przyślesz miks mocno skompresowany i maksymalnie potraktowany limiterem w celu uzyskania największej możliwej głośności, pozostawisz bardzo małe pole do manewru dla specjalisty masteringowego. Efekt końcowy będzie GORSZY, niż po przysłaniu miksu wykonanego prawidłowo, z niekoniecznie dużym poziomem głośności, ale za to ze starannie dobranymi poziomami ścieżek, efektami i dobraną charakterystyką tonalną.

Unikaj używania kompresji lub limitera na sumie na etapie miksowania. Rezultat często powoduje nieodwracalne szkody dla materiału i wiąże ręce specjalisty masteringowego, ograniczając pełny potencjał procesu masteringu. Zawodowi inżynierowie masteringowi używają specjalnych procesorów i wypracowanych przez całe lata technik, które owocują daleko lepszymi rezultatami, niż próby własnego masteringu podczas miksu. Miks nie musi być głośny, ostateczny poziom zostanie fachowo ustalony w naszym studiu. Staraj się zostawić przynajmniej 3dB - 6dB zapasu w swoich miksach, gdziekolwiek tylko jest to możliwe. Nie należy również normalizować nagrań. Każda ingerencja w materiał cyfrowy to przeliczanie słowa i w konsekwencji możliwość powstania błędów. Jedyne rzeczy, nad którymi naprawdę warto skupić się w miksie to dokładność dobrania do siebie głośności poszczególnych ścieżek, ich barwy, stereofonicznego umiejscowienia oraz efektów.

Wokal w nagraniu
Wokal powinien być zmiksowany głośno, wyraźnie, na pierwszym miejscu, nawet, jeśli podczas słuchania miksu sprawia on wrażenie, że wystaje za bardzo ponad resztę. W typowym nagraniu rock, rap czy pop wokal powinien wypełnić 50% przestrzeni akustycznej miksu, będąc zdecydowanie na pierwszym planie. Istnieją jednak wyjątki, np. takie, gdy chcemy, aby wokal był celowo bardziej z tyłu albo stanowił jedynie tło dla innych, ważniejszych instrumentów. Mocno przetworzony wokal o charakterze efektowym czy chórki mogą pozostać w głębokim, ledwo słyszalnym tle jeśli taki jest zamysł nagrania.

Perkusja i bas w nagraniu
Bębny powinny być zmiksowane dość głośno, ale bas nie powinien brzmieć zbyt ciężko czy głośno. W miksie powinno się go raczej "czuć" niż słyszeć. Właściwy mastering go wyciągnie i ustawi na odpowiednim poziomie i dynamice. Gdy bas jest ustawiony zbyt mocno wtedy zabiera zbyt dużo przestrzeni innym instrumentem i stanowi w procesie masteringu pewna przeszkodę w odpowiednim ustawieniu wysokiego poziomu głośności całego nagrania. Ważne jest również, aby już w czasie miksu stopka i bas były ustawione nieco inaczej, o czym można przeczytać w zakładce o miksowaniu na tej stronie. Chodzi o to, aby bas i stopa nie grały tymi samymi częstotliwościami, tylko wzajemnie się uzupełniały. Np. jeśli uwypuklamy 55 Hz dla stopy, bas powinien grać w rejestrze nieco wyższym, powiedzmy 88 Hz. Wpłynie to bardzo pozytywnie na definicję (wyrazistość) i rozróżnialność tych instrumentów w zmasterowanym miksie.

Blachy w nagraniu
Należy uważać, aby blachy nie były zbyt głośne w miksie! Mają one jedynie ozdabiać nagranie od górnej granicy pasma, nie powinny natomiast w jakikolwiek sposób zagłuszać innych, ważniejszych elementów miksu. Ścieżki blach najkorzystniej rozstawić po bokach panoramy stereo, tak, aby wokal zajmujący środek nie był niczym przysłonięty. Blachy powinny mieć również raczej obcięte dolne granice pasma, tak aby były tylko ozdobnikiem miksu i nie zabierały zbyt wiele głośności innym instrumentom.
Ponadto:
Warto oprzeć się panującej obecnie na muzycznym rynku tendencji, aby za wszelką cenę dążyć do jak największej głośności nagrania. Jest to rezultatem tzw. „wojen o głośność” jakie odbywają się już od późnych lat dziewięćdziesiątych. Pisze o tym Bob Katz, piszą inni specjaliści o uznanej renomie w masteringu. Odbywa się to, niestety, kosztem słuchacza i samego materiału muzycznego, a więc i samego artysty! Dlatego przy miksowaniu warto zostawić sobie parę decybeli luzu na wskaźnikach, a skupić się na ładnym dobraniu do siebie poszczególnych ścieżek, tak, aby wzajemnie się nie zagłuszały. Po szczegółowe wskazówki na temat miksowania warto przeczytać artykuł o miksowaniu zamieszczony na naszej stronie.

Akceptowane formaty nagrań

Preferowany nośnik to płyta CD\DVD z nagranym materiałem w formacie .wav. Inne akceptowane formaty to .aiff. Akceptujemy również zgrania wykonane na taśmie (szpuli) analogowej 1\4 cala z prędkościami od 9.5 cm \sek. (3.3\4 cala\sek) do 38 cm\sek (15 cali\sek). Istnieje możliwość przesłania nagrań przeznaczonych do masteringu drogą internetową, najbardziej odpowiedni format do tego celu to monkey audio – aplikacja pozwalająca na całkowicie bezstratne skompresowanie danych i szybki ich transfer drogą internetową, materiał nie traci absolutnie nic na jakości po powtórnym przywróceniu go to pierwotnego formatu. W przypadku niekompresowanych nagrań dobrym sposobem jest upload poprzez "Rapid Share". Format .mp3 jest właściwie akceptowalny w swoich wyższych częstotliwościach bitowych takich jak 256 czy 320 kbit\sek, ale jednak nie zalecamy go, jako że jest to kompresja stratna i zawsze, teoretycznie przynajmniej to biorąc, nasze nagranie utraci coś ze swojej pierwotnej jakości.
Signature of Jumproxx
[-] 6 użytkowników podziękowało Jumproxx za ten post:
  • .DragoN. , BlackMedia , Chytry Jaca , Hard3eat , Lucky , Steff!
#2
Dodam tutaj dwa filmiki które mogą bardzo pomóc (:


http://www.youtube.com/watch?v=ESVRCT28d5o
http://www.youtube.com/watch?v=nlS0XC5CLNU
Signature of Hard3eat [Obrazek: IRfY64r.gif]
https://www.facebook.com/Hard3eatFP
https://soundcloud.com/hard3eat[-] 3 użytkowników podziękowało Hard3eat za ten post:
  • Dj effect basee , Lucky , Steff!
#3
TY this i have search many Thanks for this Tutorial[-] 1 użytkownik podziękował BlackMedia za ten post:
  • Steff!
#4
very helpful Smile thx
Signature of Lucky [Obrazek: R8mrnRH.gif]
Official Soundcloud

#5
no pomaga dużo
Signature of Kulisa
#6
dzięki wielkie Smile#7
Had to translate it but it kinda made sense anyway lol

[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Mastering With Maximus Ramiz 3 1,414 04-03-2017, 18:30
Ostatni post: Petu97
  Mastering z Izotope Ozone 4 Ramiz 0 1,453 08-31-2013, 04:24
Ostatni post: RamizUżytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
This forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.