Handsupowo.pl, Hands Up Music, New Hands Up mp3
Jak sprawdzić jakość utworu - Wersja do druku

+- Handsupowo.pl, Hands Up Music, New Hands Up mp3 (https://handsupowo.pl)
+-- Dział: Ogólnie (https://handsupowo.pl/Forum-Og%C3%B3lnie)
+--- Dział: Ogłoszenia (https://handsupowo.pl/Forum-Og%C5%82oszenia)
+--- Wątek: Jak sprawdzić jakość utworu (/Thread-Jak-sprawdzi%C4%87-jako%C5%9B%C4%87-utworu)

Strony: 1 2


Jak sprawdzić jakość utworu - .DragoN. - 01-18-2015

TUTORIAL:

Do sprawdzenia jakości utworu będzie potrzebny program SPEK - Acoustic Spectrum Analyser
Kod:
http://spek.cc/

Po instalacji wystarczy po prostu upuścić mp3 na okienko programu i odczytać wynik.

Krótki opis jak odczytywać to, co wyświetla nam SPEK.

20 kHz lub więcej - utwory full HQ, 320 kbps
19 kHz - utwory w jakości dźwięku 256 kbps
18 kHz - utwory w jakości 192 kbps
17 kHz - utwory w jakości 160 kbps
16 kHz - utwory w jakości 128 kbps


Tutorial napisany przez użytkownika Andrzej85


RE: Jak sprawdzić jakość utworu - Nexoss - 01-18-2015

To jest właśnie to o co chodzi przy tym jak niektórzy szukają tracków w 320 i dostają je, ale często tzw. RIP-y bo widmo tracka wskazuje na co innego...

THX za tutorial Smile
Na pewno innym się przyda Smile


RE: Jak sprawdzić jakość utworu - Andy J - 01-18-2015

Potwierdzam to mówi Nexoss. Często "nadziałem się na minę" z tą jakością Big Grin
Widmo można taż sprawdzić w programie Audacity: "Analiza/Narysuj Widmo". Wygląd inny niż w SPEKu, a zasada działania identyczna

320kbs

Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links




RE: Jak sprawdzić jakość utworu - Linz - 04-24-2015

(01-18-2015, 18:35)Andrzej85 napisał(a): Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links
Potwierdzam to mówi Nexoss. Często "nadziałem się na minę" z tą jakością Big Grin
Widmo można taż sprawdzić w programie Audacity: "Analiza/Narysuj Widmo". Wygląd inny niż w SPEKu, a zasada działania identyczna

320kbs

Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links


Dzięki wielkie za to!


RE: Jak sprawdzić jakość utworu - Hard3eat - 04-24-2015

Trochę to się mija z celem jak dla mnie bo producenci czasem celowo ucinają + - 18 Khz by pozbyć się zbyt wysokich szumów...więc używanie analizatora spektrum jako wyznacznika jakości to trochę głupota (:


RE: Jak sprawdzić jakość utworu - ewelina98758 - 06-08-2015

Dzięki wielkie za pomoc Smile


RE: Jak sprawdzić jakość utworu - djhunter - 06-08-2015

(04-24-2015, 18:06)Hard3eat napisał(a): Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links
Trochę to się mija z celem jak dla mnie bo producenci czasem celowo ucinają + - 18 Khz by pozbyć się zbyt wysokich szumów...więc używanie analizatora spektrum jako wyznacznika jakości to trochę głupota (:

Fakt ale znasz lepszy sposób? Tongue Czasem też inżynierowie (chociaż powinno się w ich przypadku napisać raczej "inżynierowie") podczas masteringu odcinają całą górę żeby nie bawić się pojedynczymi dźwiękami (przykład Fanatic Emotions, którzy wszystkie swoje nuty wydają z widmem 16 KHz, ale to akurat oni sami nakładają limiter na mastera), ale wtedy można jeszcze pomocniczo zanalizować tagi, oraz przede wszystkim użyty koder. Obecnie w prawie wszystkich sklepach (np. Beatporcie) sprzedawane utwory posiadają koder LAME 3.98, a w latach powiedzmy 2007-2012 najpopularniejszy był 3.97. Więc jeśli widzisz np. najnowszy LAME 3.99, to raczej na pewno można zakładać, że nie jest to "sklepówka", nie mówiąc o Xingu itp.

(01-18-2015, 18:35)Andrzej85 napisał(a): Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links
Widmo można taż sprawdzić w programie Audacity: "Analiza/Narysuj Widmo". Wygląd inny niż w SPEKu, a zasada działania identyczna

Audacity nie jest zbyt dokładny, tak samo jak Spek (który jest zalecany z racji prostoty uzycia). Zdarzały mi się już w nich przekłamania wyniku. Najdokładniejszy chyba na obecną chwilę nieprofesjonalny analizator widma posiada Cool Edit Pro Smile

(01-18-2015, 17:29)Nexoss napisał(a): Goście nie widzą linków. Zarejestruj się aby zobaczyć linki.
Guest cannot abble to see links, please REGISTER to see links
To jest właśnie to o co chodzi przy tym jak niektórzy szukają tracków w 320 i dostają je, ale często tzw. RIP-y bo widmo tracka wskazuje na co innego...

Sam żeś jest RIP Big Grin A może jeszcze w ogóle R.I.P. co? Facepalm

Rip (pisany małą literą) to plik poddany rippingowi, czyli w skrócie cyfrowa kopia strumienia audio lub audio/video z nośnika analogowego (CD, DVD, vinyla, kasety magnetofonowej, VHS, itp.) lub ewentualnie TV czy radia. A to o czym piszesz to KONWERT, czyli plik poddany procesowi konwersji (zmiany jego oryginalnego formatu, przepływności [bitratów] lub częstotliwości próbkowania). Kiedyś pisałem o tym dłuższy tekst, więc jak ktoś chce, to mogę go skopiować gdzieś tutaj Wink


RE: Jak sprawdzić jakość utworu - omi1980 - 09-03-2016

W końcu zrozumiałem o co biega z jakością utworów

Dziekuje


RE: Jak sprawdzić jakość utworu - Sebek - 09-04-2016

Ktoś odgrzał temat. Ja korzystam wyłącznie z Gold Wave nie tylko mam zakres spectrum, ale tą samą wizualizacją są pokazane straty stereofoniczne przez kompresję mp3