Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zostać DJ-em
#1
DJ dobiera, odtwarza i miksuje muzykę w celu rozbawienia publiczności.

[Obrazek: dj-jak-zostac.jpg.png]
CZYM ZAJMUJE SIĘ DJ
Wyróżnić można kilka rodzajów DJ, z których każdy zajmuje się dźwiękiem trochę w inny sposób.


klubowy DJ

– jego zadanie polega na miksowaniu ze sobą utworów tanecznych w taki sposób, żeby publiczność mogła tańczyć bez przerw między utworami. DJ klubowy powinien reagować na potrzeby publiczności, ale we własnych granicach muzycznych.


dyskotekowy DJ

- odtwarza muzykę na dyskotekach i to taką aktualnie uznaną za popularną. Często puszcza muzykę "na życzenie", przekazuje pozdrowienia, dedykację, zapowiada utwory.


DJ skreczer/turntablista

– najczęściej posługuje się odpowiednimi gramofonami, ewentualnie gramofonami połączonymi z oprogramowaniem na komputerze i za pomocą tych urządzeń skreczuje dźwiękiem, czyli dynamicznie manipuluje krótkim fragmentem utworu – najczęściej specjalną próbką interesującego dźwięku, podczas gdy z drugiego odtwarzacza jest normalnie odtwarzany jakiś utwór.


JAKIE SĄ WYMAGANIA WZGLĘDEM DJ-A

Żeby zostać DJ-em trzeba spełnić kilka, dość ważnych warunków. Niezbędne jest wyczucie rytmu, dobry słuch, ale tego człowiek raczej nie jest w stanie się nauczyć - albo to się ma, albo nie. W zawodzie tym przyda się także obszerna wiedza muzyczna i znajomość aktualnych trendów muzycznych - głównie po to by umiejętnie dobierać repertuar.
Niestety, nie ma konkretnej recepty, wszystko zależy od... szczęścia. Jak to w życiu. Istnieją co prawda specjalne "szkoły", które oferują kursy dla DJ-ów, ale nikt po nich nie gwarantuje nikomu pracy. Nie ma ich co jednak krytykować, bo jednak można się na nich czegoś ciekawego dowiedzieć, jak choćby o tajnikach pracy DJa, budowie sprzętu, podstawach akustyki.

Potrzeba jednak wiele determinacji, by przebić się na rynku. Najlepiej po prostu robić swoje - nagrywać wiele sampli, wrzucać je w internecie, gdzie się da i przede wszystkim szukać klubu, w którym można by zostać DJ-em. Ważne jest także nawiązywanie znajomości.

Inna sprawa - wielu DJ-ów posiada własny sprzęt, często jest to warunek konieczny do tego, by grać w jakimś klubie.


ILE ZARABIA DJ

Zarobki DJ-ów są różne i zależą od naprawdę wielu czynników - rodzaju imprezy, klubu, miasta, doświadczenia DJ, tego czy jest to impreza w tygodniu, czy nie. DJ-e często grają na weselach, imprezach szkolnych, studniówkach i zwykłych weekendowych imprezach. Na jednym z forum wyczytałem, że DJ zarabia średnio od 150 zł za imprezę w tygodniu do 1500 zł za imprezę weekendową w dużym klubie, ale naprawdę trudno takie informacje traktować za miarodajne.[-] 1 użytkownik podziękował Ramiz za ten post:
  • Jumproxx


[-]
Szybka odpowiedź
Wiadomość
Wpisz tutaj swoją odpowiedź.
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
This forum uses Lukasz Tkacz PHP Developer addons.